С рекуперативните вентилационни системи се подобрява качеството на въздуха и се пестят средства за енергия
Въпросът за добрата вентилация и качеството на въздуха в обитаеми помещения става все по-неотложен с нарастването на броя на жилищата в България, в които е монтирана нова, по-плътна енергоспестяваща дограма, при което значително се намалява естествената вентилация чрез инфилтрация на свеж външен въздух.
Вентилацията е необходимото средство за поддържане на здравословен и комфортен микроклимат в дома и спомага за бързо премахване на замърсителите на въздуха, като например летливи органични съединения, алергени, прах, азотни окиси, въглероден окис, въглероден двуокис, тютюнев дим, неприятна миризма и влага. Влагата е продукт от много обичайни дейности в дома като готвене, къпане, миене и обикновено се възприема за най-голям проблем в жилищните помещения, защото води до кондензация и мухъл по вътрешните стени.
Когато се внася външен свеж въздух в жилищни помещения, този свеж въздух трябва да бъде обработен (затоплен или охладен), за да се поддържа комфортен микроклимат за обитателите. Необходимата енергийна мощност за обработка на външния въздух зависи главно от външните условия и обикновено за средно голямо жилище варира между 1 – 3 kW, като за някои обекти може да представлява около половината от необходимата мощност за отопление. За минимизиране енергийния товар, смукателните и нагнетателните въздуховоди в жилището се свързват към топлообменник (рекуператор) с вграден електрически вентилатор, в който изходящият въздух подгрява или охлажда входящия свеж външен въздух. Тази система е известна като система за механична вентилация с оползотворяване на топлината (рекуперативна вентилационна система).